Jaké je riziko vzniku alergie?
Alergie se mohou objevit kdykoli v průběhu života jedince. Jedním z faktorů, který zvyšuje pravděpodobnost jejich vzniku, je rodinná zátěž. Pokud je jeden z rodičů alergik, je 30–50% pravděpodobnost, že se nemoc objeví u jeho potomků. Pokud jsou alergičtí oba rodiče, jde dokonce o 60–80% riziko, které se dále zvyšuje, pokud oba rodiče trpí jedním typem alergického onemocnění. Počet alergiků však stoupá i v rodinách, které nejsou tímto onemocněním zatížené.
Různé příčiny vzniku alergie
Alergie patří k typickým tzv. multifaktoriálním onemocněním, na jejichž vzniku se podílí dědičný předpoklad a faktory prostředí.
- Dědičný základ alergie je nezbytným předpokladem pro rozvoj alergie v průběhu života. Není přenášen jedním určitým genem (jako je tomu například u hemofilie, Bechtěrevovy choroby apod.), ale vzniká kombinací určitých fragmentů genů získaných od obou rodičů. Proto také nedědí potomek určitou alergickou chorobu (například ekzém, astma, alergickou rýmu), ale dědí pouze předpoklad k rozvoji alergie (atopii), který se pak rozvíjí až působením faktorů prostředí.
- Faktory prostředí vedoucí k rozvoji alergie působí především ve fázi dozrávání imunitního systému. V tomto období se postupně rozvíjí tolerance různých látek, které nás obklopují, případně alergie na ně. Nastolení zdravé reaktivity imunitního systému souvisí s prostředím, v němž se dítě pohybuje v době jeho dozrávání, s jeho životosprávou, dostatkem pohybu, infekcemi, jimž je vystaveno, případně s podávanými léky. Velmi důležité pro rozvoj správně reagujícího imunitního systému má složení stravy.
Alergie a kouření, vyloučení potravin a kojení
Bylo zkoumáno mnoho faktorů, které by mohly vést k rozvoji alergie, resp. které by mohly jejímu rozvoji u geneticky disponovaného jedince zabránit, ale bohužel nebyl nalezen žádný jednoznačně spolehlivý postup.
Vznik alergie u dítěte podporuje kouření matky v těhotenství a kouření v domácnosti, kde dítě vyrůstá. Naopak jistý ochranný vliv má kojení v prvních čtyřech měsících života. Různé diety v těhotenství včetně vyloučení některých potravin z jídelníčku dítěte a těhotné matky naopak neprokázaly preventivní vliv (samozřejmě s výjimkou potravin, na něž jsou matka nebo dítě alergičtí).
(hah)