Alergická reakce
Podle toho, o jaký alergen se jedná a jakou cestou se do organizmu dostává, může reakce probíhat jako časná nebo pozdní:
- Časná reakce se rozvíjí během několika minut po setkání s alergenem a je zprostředkovaná specifickou protilátkou proti alergenu (imunoglobulinem E, IgE).
- Pozdní reakce se rozvíjí hlavně kontaktem alergenu s kůží, nastupuje až po několika dnech nebo i týdnech a má zcela jiný mechanizmus vzniku.
Když se prolomí regulační mechanizmy
Vzniku alergických příznaků předchází různě dlouhá doba skryté (tzv. latentní) senzibilizace. V této fázi se v těle připravují procesy vedoucí k alergické reakci – vytváří se imunologická paměť. Už v této fázi lze v organizmu nalézt specifické IgE protilátky namířené proti konkrétnímu alergenu.
Při opakovaném setkání s alergenem se po určité době prolomí regulační mechanizmy a rozvine se reakce, která se obvykle opakuje při každém dalším setkání s alergenem. Během ní se v těle vytváří celá řada látek (mediátorů alergické reakce), které působením v různých tkáních vyvolávají příznaky. Nejznámější z alergických mediátorů je histamin, byť zdaleka není jediný.
Schopnost reagovat na alergeny je dána geneticky, ovšem tato dispozice je u každého jedince založena různě silně. Může se projevit už časně brzy po narození, nebo až kdykoli v průběhu života, někdy dokonce až ve vyšším věku. Hodně záleží na tom, jak často se s alergeny v průběhu života setkáváme a také na naší celkové kondici – první alergické projevy mohou vzniknout například při oslabení organizmu nemocí, stresem apod.
Různé podoby alergie
Alergie časného typu má typické příznaky, které vznikají velmi rychle po kontaktu s alergenem a po jeho odstranění obvykle zase rychle odeznívají.
Patří k nim:
- vodnatá rýma, kýchání, svědění nosu, dráždivý kašel až záchvaty dušnosti,
- zarudnutí, svědění oční spojivky a slzení očí,
- svědění a výsev kopřivky na kůži.
Po požití alergenu se mohou objevit křeče a kolika, ale i projevy na kůži a v dýchacích cestách. Děti se často obecně necítí dobře, a dokonce mívají i zvýšenou teplotu, která obvykle k alergii nepatří. Nejzávažnějším projevem alergické reakce je alergický šok, což je život ohrožující stav.
Alergie pozdního typu vzniká nejčastěji reakcí na kontaktní alergeny, projevuje se jako ekzém a má spíše chronický průběh.
Alergický pochod
Důležité je také vědět, že alergie není nakažlivá. Pokud se alergické potíže vyskytují u více členů rodiny najednou, není to proto, že by příznaky na sebe přenesli. Spíše z důvodu, že mají podobné genetické vybavení a také podobný způsob života – setkávají se se stejnými alergeny.
Projevy alergie se v průběhu života často mění, navíc bohužel velmi často přibývá alergie na další a další alergeny. Změnám alergických projevů u atopika říkáme „alergický pochod“.
Alergie u dětí a dospělých
V kojeneckém věku se často objevují alergie na potraviny (hlavně vejce a kravské mléko). Projevují se poruchami zažívání, atopickou dermatitidou (ekzémem) a často i průduškovým astmatem. Později alergie na mléko a vejce většinou vyhasínají, ale začínají se objevovat alergické projevy v dýchacích cestách – alergická rýma a u některých pacientů v návaznosti na ni i alergické astma, které může nastoupit už v dětství nebo až po mnoha letech v dospělosti.
U dospělých pacientů většinou převažují projevy v dýchacích cestách, alergie na potraviny je vzácnější. Ovšem vyskytnout se může, a dokonce s velmi závažným průběhem. K nejobávanějším alergenům dospělého věku patří ryby a mořské plody, ořechy, arašídy, semena a med. Závažné projevy alergie na jed blanokřídlého hmyzu (včela a vosa) se vyskytují spíše v dospělosti než u dětí.
(hah)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/symptoms-causes/syc-20351497
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8610-allergy-overview
https://www.allergy.org.au/patients/about-allergy/what-is-allergy
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/allergies
https://www.medicalnewstoday.com/articles/264419
https://www.healthline.com/health/allergies
https://medlineplus.gov/ency/article/000005.htm
https://www.nzip.cz/clanek/351-alergie-zakladni-informace
https://www.nhs.uk/conditions/allergies/
https://www.everydayhealth.com/allergies/understanding-adult-onset-allergies.aspx
https://www.carolinaasthma.com/blog/what-causes-a-person-to-develop-allergies/