Alergická rýma (a zánět spojivek)
Alergická rýma je zánět nosní sliznice vyvolaný alergickou reakcí na konkrétní alergen, jehož zdrojem je nejčastěji pyl, roztoči bytového prachu, domácí zvířata, plísně a různé alergeny z pracovního prostředí.
Pro alergickou rýmu jsou typické příznaky, jež jsou podobné nachlazení:
- kýchání (často v záchvatech),
- vodnatá rýma,
- svědění nosu a patra,
- ucpaný nos, otok nosní sliznice,
- svědění, zarudnutí a slzení očí.
Alergické příznaky vznikají rychle jako reakce na kontakt s alergenem a stejně rychle po jeho odstranění odeznívají. Častá je sezónní alergická rýma (pylová alergie), jejíž příznaky u nás mohou trvat od března (někdy i února) do října. Celoroční alergeny (většinou v bytě nebo zaměstnání) vyvolávají rýmu trvale, která je naopak často v topné sezóně výraznější.
Většina jedinců s alergickou rýmou má mírné příznaky, které je možné snadno a účinně léčit. U jiných se však mohou vyskytnout závažné a přetrvávající projevy. Také se u nich objevují problémy se spánkem a další obtíže, které nepříjemně zasahují do každodenního života. Velkým rizikem u trvalé neléčené rýmy je rozvoj průduškového astmatu.
Alergické astma
Alergické astma je zánětlivé onemocnění postihující sliznici vystýlající dolní dýchací cesty (průdušky). Tento zánět vede ke zvýšené dráždivosti dýchacích cest a postupně i k přestavbě jejich stěny. Průvodním znakem je i zvýšená tvorba vazkého hlenu.
Astma vzniká u dětí i dospělých a má velmi různorodé projevy. U jednotlivých pacientů jsou velmi odlišné i spouštěče potíží, jde např. o inhalace alergenu, chladného vzduchu, změny klimatu, rozčilení, námaha, stres, infekce a mnohé další.
Typické příznaky alergického astmatu:
- záchvaty dušnosti v klidu nebo při námaze provázené sípáním,
- dráždivý neproduktivní kašel,
- vykašlání malého množství vazkého hlenu na konci záchvatu.
Další možné příznaky:
- zadýchávání při námaze,
- dráždivý kašel (bez pocitu dušnosti),
- pocit tíže až bolesti na hrudi.
Alergické kožní projevy
V tomto případě se nemusí vždy jednat o pravou alergii – za příznak kopřivky je zodpovědný uvolněný histamin, který se však jen u některých pacientů uvolňuje na základě styku s alergenem. Může se jednat i o spontánní uvolnění po ozáření slunečným světlem, po fyzické námaze nebo v chladném prostředí. S „pravou“ alergií ovšem sdílejí tyto situace stejný projev (kopřivka, angioedém) a stejnou léčbu (antihistaminikum).
Existuje několik typů alergických kožních projevů:
- Kopřivka (urtikárie). Pro kopřivku jsou charakteristické svědivé pupeny s okolním zarudnutím různé velikosti – někdy až velkoplošné, splývavé. Mohou se objevit kdekoli na těle. Většina případů těchto potíží je označována jako akutní a odezní během několika dnů nebo týdnů, ale někteří lidé trpí chronickou formou kopřivky, jejíž příznaky se objevují a mizí po dobu několika měsíců nebo let.
- Angioedém. Jde o otok, který postihuje hlubší vrstvy kůže. Obvykle není červený ani nesvědí a často se týká očních víček, rtů, jazyka, rukou a nohou. Angioedém se často vyskytuje s kopřivkou, ale může se objevit i samostatně.
- Dermatitida. Je zánětem kůže, který vyvolává červenou, šupinatou a svědivou vyrážku. Nejčastěji se vyskytuje atopická dermatitida a kontaktní dermatitida. Tyto projevy se rozvíjejí postupně, nikoli ihned po kontaktu s alergenem, ale často až za několik dnů nebo týdnů. Po opakovaném setkání s alergenem je obvykle reakce rychlejší.
- Atopická dermatitida (ekzém) je chronické onemocnění kůže, které obvykle začíná v kojeneckém nebo raném dětském věku a často souvisí s potravinovou alergií, alergickou rýmou a astmatem. Některé potraviny mohou ekzém vyvolat, zejména u malých dětí. Vzplanutí ekzému mohou u dětí způsobit také kožní stafylokokové infekce. Mezi další možné spouštěče patří alergeny zvířecí srsti, roztoči, pocení nebo kontakt s dráždivými látkami, jako je vlna nebo mýdlo. Hlavním cílem léčby je potlačit zánět v kůži a zabránit nepříjemnému svědění.
- Alergická kontaktní dermatitida vzniká při přímém kontaktu kůže s alergenem. Pokud například jedinec trpí alergií na nikl a jeho kůže přijde do kontaktu se šperky vyrobenými i z velmi malého množství tohoto kovu, může se mu v místě kontaktu objevit červená, hrbolatá, šupinatá, svědivá nebo oteklá kůže.
Potravinové alergie
Alergie na potraviny je velmi časté onemocnění časného dětského věku, kdy bývá spojeno se závažnými zažívacími obtížemi a ekzémem. V dospělosti trpí pravou potravinovou alergií jen asi 2–3% populace, mnohem častější jsou různé typy neimunologicky podložené intolerance potravin.
Pravá alergie na potraviny se může projevit celou řadou příznaků, např.:
- zažívacími potížemi, které jsou spojené se zvracením, křečemi a průjmem,
- alergickou rýmou,
- astmatem,
- kopřivkou,
- nejzávažnější reakcí je alergický šok.
Velmi častá, ale většinou málo nebezpečná je zkřížená reakce na některé potraviny (ovoce, zelenina, ořechy) u pacientů s alergií na pyly. Projevuje se jako tzv. orální alergický syndrom (OAS) – svědění a podráždění sliznice v ústech po požití plodiny v syrovém stavu. Protože OAS není vázán jenom na pylové období, může pacienta provázet celý rok, pokud požívá danou potravinu.
(hah)